Autor:
mod1

Dąb Chrobry - najstarszy dąb w Polsce. Jak chce legenda pod tym drzewem, a nie w pradawnej stolicy Polski, odbył się słynny Zjazd Gnieźnieński.

Wprawdzie ten dąb nie jest aż tak wiekowy, ale i tak dzierży tytuł najstarszego przedstawiciela swojego gatunku w Polsce.

Robi niesamowite wrażenie - obwód tego potężnego drzewa na wysokości 1,3 m wynosi 992 cm, a wysokość 29 metrów. Bo dąb szypułkowy jest najstarszym obecnie przedstawicielem tego gatunku w Polsce. Jego wiek został określony na 750 lat. Już jego wygląd zwraca uwagę, jest niesamowity - płaskie tzw. nabiegi korzeniowe, walcowaty kształt pnia i stosunkowo wysoko osadzonej koronie . Jak każde podobne drzewo ma swoją legendę. Oto cesarz Otton III tutaj właśnie spotkał się z Bolesławem Chrobrym w roku 1000 .

Pod drzewem można usłyszeć jeszcze jedną historie i to podobno prawdziwą. W latach siedemdziesiątych, gdy wraz z reformą administracji wyznaczano granice nowych 49 województw, wywiązał się spór między władzami Zielonej Góry i Legnicy o granicę województwa. Notable zabiegali, aby „Chrobry” był na terenie jego województwa. Dąb został w Zielonogórskiem .

Autor: Dariusz Chajewski


Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (3 głosy)