DrukujDrukuj

Dąb Napoleon

Współautorzy:
  • ion

Dąb Napoleon - najgrubszy w Polsce dąb szypułkowy. Żywot zakończył 15 listopada 2010 roku, został podpalony przez wandali. Drzewo miało około 700 lat.

Mimo kilku wcześniejszych ataków wandali wyglądał imponująco. Rósł na skarpie pradoliny Odry w odległości 3 km na wschód od Zaboru. Napoleon został uanany za najgrubszy polski dąb szypułkowy. Przyrodnicy zmierzyli go oczywiście we wszystkie strony. Jak podają statystycy jego obwód wynosił 1 043 cm - mierzony na wysokości 1,3 metra. Napoleon liczył sobie 22 m wysokości. Ile miał lat? Szacuje się, że liczył sobie około 700 lat.

Ofiara wandali
Drzewo miało w środku olbrzymią dziuplę, która mogła pomieścić jednocześnienawet kilkanaście osób. I stąd brał się jego pech do wandali, którzy często urządzali sobie tutaj pikniki. Kilkakrotnie płonął. Było to drzewa bardzo charakterystyczne, typowe tych rosnących na otwartym terenie. Oznacza to, że mialo imponujący pień i rozłożystą koronę.

Pomnik z tradycjami
Jego walory dostrzeżono już dawno. Przed wojną drzewo zostalo wpisane na listę pomników przyrody powiatu zielonogórskiego. W 1920 roku władająca okolicą księżna Hermina_von_Schonaich-Carolath z wielką pompą nadała dębowi imię profesora Theodora Schubego, niemieckiego botanika i działacza ochrony przyrody, który zajmował się badaniami śląskich pomników przyrody. W 1936 roku drzewo wymieniono w „Księdze ochrony przyrody” starostwa zielonogórskiego.

Nowsza nazwa drzewa wzięła się z legendy głoszącej, że podczas wojny 1812 roku w, po przeprawie przez Odrę pod jego konarami odpoczywał sam Napoleon Bonaparte. Czy to możliwe? Teoretycznie...

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.4 (5 głosów)