DrukujDrukuj

Stare województwo zielonogórskie

Współautorzy:
  • ion
  • mod1

Stare województwo zielonogórskie. W Poznaniu 5 kwietnia 1949 r. powstał dokument dotyczący utworzenia województwa lubuskiego z siedzibą władz w Zielonej Górze. Jego autorzy twierdzili, że województwo poznańskie w ówczesnych granicach jest tak duże, że „przekracza to istotne możliwości objęcia całego terenu sumienną, celową i sprawną administracją”.

Dlatego proponują utworzenie nowego województwa, lubuskiego, które będzie zajmowało 15.338 km kw. Na tym terenie mieszkały wówczas 581.822 osoby.
„W skład projektowanego województwa zielonogórskiego (lubuskiego) wchodzą:

I. Z województwa poznańskiego:
I.A. Następujące powiaty całkowicie:
1. Gorzów, 2. Strzelce Krajeńskie, 3. Międzyrzecz, 4. Sulęcin, 5. Rzepin, 6. Świebodzin, 7. Gubin, 8. Krosno, 9. Zielona Góra, 10. Wschowa.
I.B. Następujące powiaty częściowo:
1. Skwierzyna bez gmin zbiorowych Przytoczna i Krobielewko.
2. Wolsztyńsko-Babimojski bez gromady Szarki, Boruja, Kościelna, Boruja Nowa, Wola Jabłońska, Jabłonna, Blinek i Wioska z gminy zbiorowej Jabłonna oraz gromady Gota, Narożniki, Elżbieciny, Goździn, Ruchowice, Rataje, Drzemałowo i Rakoniewice z gminy Rakoniewice.
I.C. Cząstki następujących powiatów:
1. Z powiatu Nowy Tomyśl cała gmina zbiorowa Zbąszyń, z gminy zbiorowej Miedzichowo gromady Prądówka, folwark Hamrzyn, folwark Szklarka Trzcielska, Jabłonka Stara, gromada Sileza Nowa i gromada Pachy; z powiatu Leszno cała gromada zbiorowa Brenno.

II. Z Województwa Dolno-Śląskiego całkowicie następujące powiaty:
1. Żary, 2. Kożuchów, 3. Żagań, 4. Głogów, 5. Szprotawa.

Uzasadnienie granic: Wydzielone nowe województwo tworzy pewną całość geograficzną z dość wyraźnym wyodrębnieniem podregionu gorzowskiego. Załamanie się granicy między Międzychodem a Skwierzyną jest uzasadnione:
a. naturalnym ciążeniem gmin zbiorowych Przytoczna i Krobielewko do Międzychodu, przy czym Krobielewko nie posiada dostatecznej komunikacji w kierunku zachodnim;
b. uzyskaniem korzystniejszego zaplecza gospodarczego dla Międzychodu;
c. ogólnymi interesami gospodarczymi województwa poznańskiego z racji potrzeby posiadania w odpowiednim zasięgu doliny Warty.

Wschowa z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo silnego gospodarczo ośrodka Leszno i powiązana z nim dobrze komunikacyjnie - niewątpliwie ciąży do Leszna. Utrzymanie samodzielnego powiatu Wschowa w granicach obecnych jak i przyszłych województwa poznańskiego jest wątpliwe i trudne do utrzymania, natomiast w granicach projektowanego województwa lubuskiego może łatwo otrzymać większe zaplecze kosztem północno-wschodnich obszarów powiatu Głogów.”

26 czerwca 1950 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu trzech nowych województw: koszalińskiego, opolskiego i zielonogórskiego. Woj. zielonogórskie w zasadzie obejmowało obszar wskazany w memoriale z 5 kwietnia 1949 r.

8 lipca 1950 r. odbyła się inauguracyjna sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze.
Woj. zielonogórskie, zwane dużym lub starym, istniało do 1 czerwca 1975 r., kiedy Rada Ministrów podzieliła kraj na 49 województw, wśród nich gorzowskie i zielonogórskie (małe).


Twoja ocena: Brak Średnia: 3 (3 głosy)